Kolory szkieł w okularach rowerowych – do czego służą?

Okulary rowerowe i szkła.
Poszczególne kolory szkieł w okularach rowerowych charakteryzują się bowiem różnymi właściwościami, przypisanymi do konkretnych warunków pogodowych. Okulary wyposażone w ciemnie soczewki przeznaczone do jazdy w są w ostrym i oślepiającym słońcu – przepuszczają tyle światłą, by zapewnić optymalną widoczność, a jednocześnie zniwelować efekt rażenia. Zasada ich działania jest podobna to tradycyjnych okularów przeciwsłonecznych – różnią się w zasadzie budową, która pozwala na precyzyjne przyleganie okularów rowerowych do twarzy.
Na rynku dostępne są także szkła o żółtej barwie, przeznaczone do jazdy podczas mgły i dużego zachmurzenia. W taką pogodę słońce teoretycznie schowane jest za chmurami i nie oślepia bezpośredni – w rzeczywistości jednak jest przez nie rozpraszane, co sprawia, co mocno ogranicza widoczność i powoduje dyskomfort dla oczu. Przezroczyste szybki w okularach rowerowych to szkła przeznaczone do jazdy nocnej. Nie zmieniają pola widzenia, natomiast chronią przed urazami mechanicznymi, natomiast skutecznie zabezpieczają oczy przed wspomnianymi już urazami mechanicznymi.
W sklepach dostępne są także okulary rowerowe ze specyficznym, tęczowym refleksem – to polaryzacja, której zadaniem jest zniwelowanie refleksów i rozbłysków od szyb pojazdów czy mokrych nawierzchni. Soczewki pokryte filtrem polaryzacyjnym skutecznie je blokują, poprawiając widoczność i bezpieczeństwo na drodze. Sam filtr występuje z kolei przede wszystkim w przeciwsłonecznych okularach rowerowych i tych przeznaczonych do jazdy nocnej, okulary o żółtych szybkach najczęściej są go pozbawione.